به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند:  جلسه شورای عمومی با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ، نماینده ولی فقیه، مدیر و کارکنان مدیریت شهرستان در محل سالن اجتماعات برگزار گردید.به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند: در راستای اجرای طرح تولید محصول سالم وبهبود تغذیه زنان روستایی کار گاه آموزشی آشنایی با سموم رایج کشور و نحوه استفاده از سموم در روز چهارشنبه مورخ 98/5/1 در روستای مهموئی برگزار گردید.به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند : به مناسبت میلاد امام رضا (ع) مراسمی با حضور مدیر و کارکنان این مدیریت در سالن اجتماعات برگزار گردید.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند امروز (29 تیر) در بازدید استاندار خراسان جنوبی، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان امور اراضی کشور، نماینده ولی فقیه در سازمان، رییس سازمان و جمعی از مسئولین و مدیران استان و شهرستان از پروژه تجهیز و نوسازی اراضی حسین آباد سادات بیرجند در جمع خبرنگاران گفت: عملیات تسطیح اراضی کشاورزی در ۴۵ هکتار از اراضی شهرستان بیرجند با هدف بهبود مدیریت آبیاری در مزرعه و استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی انجام شده است.

محمد علی محمدی اظهار کرد: یکپارچه سازی اراضی کشاورزی یکی از طرح هایی است که به سختی انجام می شود و در شهرستان بیرجند این طرح به عنوان الگو در حال انجام است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند با بیان اینکه 55 هکتار نقشه برداری شده و 45 هکتار تسطیح اراضی انجام شده است، عنوان داشت: این اراضی در گذشته حدود 500 قطعه بوده که با انجام تسطیح اراضی به 60 قطعه تبدیل شده است.

 محمدی به برخی از فواید اجرای تسطیح و نوسازی اراضی کشاورزی اشاره کرد و افزود: در زمین‌های تسطیح شده عملیات آبیاری با سهولت، سرعت، یکنواخت و به بهترین نحو انجام می‌شود.

 وی جلوگیری از هدر رفت آب را از دیگر مزایای اجرای تسطیح اراضی عنوان کرد و ادامه داد: انجام تسطیح اراضی زراعی به‌منظور بهبود مدیریت آبیاری در مزرعه و استفاده بهینه از نهاده‌های کشاورزی ضرورتی انکارناپذیر است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند افزایش بهره‌وری مزارع را یکی از مهمترین مزایای تسطیح برشمرد و بیان کرد: ناهمواری اراضی زراعی موجب کاهش قابل ملاحظه بازده محصول و توزیع غیریکنواخت آب در مزارع می‌شود.

 به گفته وی عملیات تجهیز و نوسازی اراضی به‌صورت تسطیح اراضی و همچنین احداث جاده بین مزارع انجام می‌شود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح روز یکشنبه (دوم تیر98) با حضور استاندار خراسان جنوبی، معاون وزیر و رییس سازمان شیلات ایران، نماینده مردم شهرستان های فردوس، سرایان، بشرویه وطبس در مجلس و جمعی از مسئولین و مدیران استان و شهرستان، پروژه صیادی، تفریحی و گردشگری شوکت آباد بیرجند به بهره برداری رسید.

نبی الله خون میرزایی با بیان این که اقلیم خراسان جنوبی به لحاظ داشتن ترکیبی از دو ویژگی درجه شوری آب و حرارت مناسب ، قابلیت پرورش گونه های مختلفی از آبزیان را دارد، گفت: در گذشته فعالیت های شیلاتی را منتزع از سایر فعالیت ها در نظر می گرفتند اما اکنون خود در تلفیق با فعالیتهایی همچون فعالیت های گردشگری، باغبانی و زراعی قابل تعریف است، همانند آنچه که امروز در بخش صید تفریحی این مجموعه مشاهده می کنید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران در سفر به استان خراسان جنوبي افزود: استفاده از پتانسيل هاي آبزي پروري استان خراسان جنوبي با توجه به محدوديت منابع آبي از اهميت ويژه اي برخوردار است. ما به دنبال تكميل چرخه استفاده از منابع آبي به عنوان محور توسعه در زمينه هاي باغي و گردشگري هستيم.

وی با اشاره به این که آبزیان مصرف آب چندانی ندارند و از همان آب می توان برای مصارف زراعی ، باغی و سایر فعالیت ها استفاده کرد، یادآور شد: در همین راستا فعالیت های تلفیقی شیلات در خراسان جنوبی کاملا قابل اجراست و  هر کجا ظرفیت آبی وجود داشته باشد می توان در آن شیلات را پرورش داد.

وی خراسان جنوبی را یکی از 4 استان پایلوت برای انجام فعالیت های تجاری مرتبط با ماهی تیلاپیا دانست و افزود: این استان بنابراین ظرفیت بالقوه ای در این زمینه و سایر فعالیت های شیلاتی داشته و هیچ محدودیتی ندارد.

دكتر خون ميرزايي با اشاره به رتبه نخست ايران در توليد ماهي قزل آلاي رنگين كمان در دنيا به اهميت استفاده از ساير منابع آبزي از جمله ماهي تيلاپيا اشاره كرد و افزود: استان خراسان جنوبي يكي از چهار استان فعال در زمينه توليد تيلاپيا در كشور به شمار مي رود كه  انتظار است اين ظرفيت در توسعه كشاورزي و استفاده بهينه از منابع آبي مورد توجه جدي كشاورزان و مسئولان قرار گيرد.

وی با بیان این که میزان تولیدات شیلات کشور در 40 سالگی انقلاب نسبت ابتدای انقلاب، 40 برابر شده است، خاطرنشان کرد: عمده این فعالیت صورت گرفته در کشور همراه با دانش بومی بوده و با این پیشرفت قطعا از برنامه های توسعه ای در افق 1400، جلوتر خواهیم بود.

معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران با تاکید بر این که اکنون مشکل فنی و تکنیکی بر سر راه کارمان نداریم، اضافه کرد: در زمان حاضر ایران رتبه اول جهان را در پرورش قزل آلای سردآبی در آب شیرین دارد، همچنین در صید فراساحلی در غرب اقیانوس هند ناوگان ایران، با رتبه اول در منطقه و رتبه دوم در تمام اقیانوس هند، می درخشد. 

افتتاح طرح صیادی تفریحی ماهی در شوکت آباد بیرجند، افتتاح پروژه پرورش ماهیان زینتی شهرستان قاینات و کلنگ زنی بزرگترین مزرعه تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیای کشور در شهرستان فردوس، از مهم ترين برنامه هاي سفر يك روزه ايشان به استان خراسان جنوبي مي باشد.بازدید امروز70
بازدید دیروز105
بازدید هفته726
بازدید کل55777